Blog turystyczny NeoTravel

Twój Internetowy Kompas

Regiony turystyczne świata, najpiękniejsze miejsca, ciekawe kraje

W krainie flisaków – spływ Dunajcem dla całej rodziny

W górach zachwyca wiele rzeczy, ale ja chciałabym zwrócić uwagę na jedną z nich. Rodziców, którzy nie zważając na trudności, za przeproszeniem :) krzewią miłość do gór wśród swoich pociech. A konkretniej zabierają dzieciaki na szlaki. Niezależnie czy to niemowlak niesiony w specjalnym foteliku na plecach (zamiast plecaka) czy pięciolatek maszerujący raźnie pod górę czy nastolatek łomem oderwany od komputera – duże brawa dla rodziców! I właśnie dla rodzin, ale oczywiście nie tylko, jest nasza kolejna propozycja wyprawy czyli spływ Dunajcem z flisakami.

[wp_ad_camp_1]

Pieniny to bardzo malowniczy łańcuch górski, charakteryzujący się strzelistymi, wapiennymi ścianami. Przepływając przez Pieniny Dunajec tworzy kręty, skalisty wąwóz o długości około 9 kilometrów. Góry te można zwiedzać pieszo, ale będąc w Pieninach z dziećmi warto skusić się na spływ Przełomem Pienińskim będący jedną z wygodniejszych form zwiedzania Pienińskiego Parku Narodowego. W sezonie udostępnianych jest ok. 250 łodzi, które są w stanie przewieźć dziennie ok. 4 do 5 tys. osób. Taka podróż dostarczy małym i dużym turystom wielu emocji i będzie niezapomnianym przeżycie dla każdego dzieciaka.

[wp_ad_camp_1]

Spływ Dunajcem zaczyna się w przystani flisackiej w miejscowości Sromowce Kąty.  Trasa spływu ma dwie przystanie docelowe: Szczawnicę lub Krościenko. Wariant Sromowce Kąty – Szczawnica mierzy 18 kilometrów a jego przepłynięcie zajmuje około 2.15 godziny. Trasa do Krościenka jest dłuższa o 5 kilometrów i jej pokonanie zajmuje 2.45 godziny. Podczas spływu Flisacy snują swoje opowieści o Pieninach, oraz atrakcjach turystycznych. Zwracają także uwagę turystów na różne miejsca na rzece Dunajec. Jeśli trafi się starszy flisak to nie obędzie się bez kilku siarczystych kawałów :) wtedy warto zatkać uszy młodszym dzieciakom :).

Po drodze otwiera się przed podróżnikami piękna panorama na masyw Trzech Koron zwieńczonych strzelistymi, wapiennymi turniami. U stóp Trzech Koron rozpoczyna się właściwy Przełom Dunajca. Nurt nagle przyspiesza, a po obu stronach rzeki wyrastają skaliste zbocza. To właśnie tutaj flisacy zadają słynne zagadki dotyczące stron, po której zostaną minięte poszczególne szczyty (dzieci mają wtedy straszną frajdę w czasie zgadywania).

Ten wodny szlak nie jest ani przez chwilę nudny. Czasami silny nurt Dunajca spiętrza fale, które uderzają z dużą siłą o burty tratwy innym razem woda płynie niezwykle spokojnie. W dodatku ludzie – flisacy, którzy parają się tym zawodem są bardzo otwarci, zabawni i potrafią rozruszać nawet niemiecka wycieczkę :)

Aktualny cennik znajdziecie tutaj: CENNIK

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
W krainie flisaków - spływ Dunajcem dla całej rodziny, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Jedna odpowiedźdo “W krainie flisaków – spływ Dunajcem dla całej rodziny”

  1. Nie było tu opisane, ale spływy są też organizowane od słowackiej strony. Jest taniej, ale krótsza trasa i nie wiem czy się coś zmieniło w tej sprawie przez lata, ale też tratwy są w trochę gorszym stanie. Jestem zdania, że najlepiej spłynąć po polskiej stronie, ale jak ktoś szuka na siłę tańszej alternatywy to zawsze można spróbować…

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tagi: , , , , ,
Więcej z kategorii Góry, Park krajobrazowy, park narodowy, Polska, Rzeki, turystyka (6 z 6 artykułów)
spływ (1)