Miasto, w którym na niewielkim skrawku współistnieją trzy wielkie religie monoteistyczne, pełne najstarszych zabytków świata, malowniczo położone wśród wzgórz Judei. Miasto, w którym historia i tradycja splecione są z nowoczesnością, przyciąga podróżników jak magnes. Miastem, o którym mowa, jest oczywiście niesamowita Jerozolima.
Jerozolima to jedno z najświętszych miast świata, położone w środkowej części historycznej krainy Palestyny, w Judei, na wysokości 770 m. Ma ona bardzo długą historię, jej początki sięgają jeszcze czasów sprzed czterech tysięcy lat. Jednym z ważniejszych obiektów jerozolimskiej Starówki jest Wzgórze Świątynne – Haram al- Sharif. Jest to ważne miejsce zarówno dla judaizmu, bo właśnie tu stała Świątynia Salomona, dla chrześcijan, gdyż to tu, na Górze Moria Abraham miał ofiarować Izaaka, jak i dla muzułmanów, gdyż to stąd Mahomet miał dostąpić wniebowstąpienia. W miejscu, w którym miało dojść do tego zdarzenia, stoi obecnie Qubbat as- Sakhra, czyli tzw. Kopuła na Skale. Jej złota kopuła jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta
[wp_ad_camp_1].
Na Wzgórzu znajduje się także jedna z najważniejszych na świecie świątyń muzułmańskich meczet Al- Aqsa . Jedyną pozostałością po Świątyni Salomona jest Ściana Zachodnia, tzw. Ściana Płaczu. Obecnie jest to miejsce modlitw, do którego Żydzi przybywają tłumnie szczególnie w czasie szabasu i większych świąt religijnych.
Dla Chrześcijan bardzo ważna jest Via Dolorosa, czyli Droga Krzyżowa. Ciągnie się ona od Kościoła św. Anny do Bazyliki Grobu Pańskiego na Golgocie. Po drodze znajduje się 14 stacji, których miejsce wyznaczają poszczególne sanktuaria. Niezależnie czy ktoś jest wierzący, czy nie, warto wybrać się na spacer tą trasą, gdyż ciągnie się ona wzdłuż pięknych, wąskich uliczek Starówki. Trasa ta kończy się na Kalwarii (Golgocie) w Bazylice Grobu Pańskiego. Bazylika mieści w sobie rotundę z kaplicą Grobu Świętego, chór Greków, kaplicę Golgoty, kryptę św. Heleny, klasztor franciszkanów, klasztor grecki, oraz inne kaplice.
Jerozolimska Starówka skrywa wiele innych ciekawych miejsc, znajdziemy tu synagogi, kościoły i klasztory. Jerozolima to jednak nie tylko Stare Miasto. Tuż obok wznosi się Góra Oliwna, która także według tradycji, jest ściśle związana z wiarą chrześcijańską. U stóp wzniesienia znajduje się Ogród Getsemani. Wzniesiono tu Kościół św. Marii Magdaleny, Kościół Dominius Flevit, Kościół Wniebowstąpienia, oraz Kościół Pater Noster (na jego ścianach wypisane są słowa modlitwy Ojcze Nasz w 62 językach). Zbocze wzniesienia mieści cmentarz żydowski. Z Góry Oliwnej rozpościera się piękny widok na panoramę Starówki z górującym nad nią Wzgórzem Świątynnym, oraz na Dolinę Cedronu.
Poza murami Starego Miasta znalazła się Góra Syjon, na której mieści się grobowiec Dawida i Wieczernik (miejsce ostatniej wieczerzy). Wokół Starówki powstały dzielnice: rosyjska, etiopska, oraz wiele dzielnic żydowskich, w tym jedna z najbardziej znanych, którą zamieszkują ortodoksyjni Żydzi – Mea Szearim.
[wp_ad_camp_1]
Miejscem upamiętniającym najnowszą historię Żydów jest Yad Vashem – Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu. Kompleks ten wzniesiono na Górze Herzla. Mieści się tu Muzeum Historii Holocaustu, Muzeum Sztuki, w którym prezentowane są dzieła powstałe w obozach, Mauzoleum i Synagoga. Znajduje się tu także pomnik przedstawiający Janusza Korczaka i Dzieci Getta.