Miasto Carewo położone jest w południowo-wschodniej części kraju, na wybrzeżu Czarnego, w odległości około 66km od Burgas. Granica z Turcją znajduje się w odległości zaledwie 40km na południe od Carewa. Terytorium gminy zajmują dużą część góry Strandzha. Ludność miasta wynosi około 5.000 osób. W przeszłości miasto nosiło nazwę Vasiliku (XII wiek). Znane było także pod nazwami Vasilikos i Vasiliko. W okresie 1950 – 1991 miasto miało nazwę Miczurin, a od 1991 funkcjonuje obecna nazwa- Carewo.
Miasto dawniej posiadało rozwinięty port i wspaniałe tradycje stoczniowe oraz rybołówstwo. Bliskość gór Strandzha, skąd pobierano drewno do budowy statków, była jedną z podstawowych zalet Carewa. Tradycyjnie, mniejsze i średnie statki budowane w zakładzie stoczniowym w Carewo, posiadały ostry dziób. W języku greckim tę część statku nazywano Karina. Dlatego mieszkańców nazywano kakarini. W pierwszej połowie XIX wieku była tu flotylla 42 statków. Uprawiano także zboża i winogrona, które były podstawowymi towarami, handlowymi. Carewo utrzymywał dobre stosunki handlowe ze stolicą Imperium Osmańskiego – Konstantynopolem oraz z portami Morza Egejskiego i Morza Marmara.
Po wyzwoleniu Bułgarii spod panowania Turków (1878) miasto pozostało w granicach Imperium Osmańskiego. Dopiero po wojnie bałkańskiej (1912 – 1913) miasto zostało ponownie włączone do granicy bułgarskiej. Obecnie Carewo jest podzielone na starą i nową część. W trakcie wielkiego pożaru, który miał miejsce w 1880 roku zniszczona została znaczna część miasta. Do dnia dzisiejszego zachowało się zaledwie kilka budynków sprzed pożaru. Kościół Wniebowzięcia NMP, położony na południowym półwyspie Carewa, został zbudowany w 1831 roku, a jej dzisiejszy wygląd istnieje od 1895 roku. Niektóre z ikon znajdujących się w świątyni datuje się na koniec XVIII wieku.
W pobliżu Carewa znajdują się wspaniałe plaże. W odległości 7 km od miasta znajduje się kurort Lozenec, a inne małe kurorty, takie jak Achtopol, Sinemorec, Kiten są również niedaleko zlokalizowane. Nie są to być może największe i najbardziej znane kurorty Bułgarii, ale dzięki temu stanowią idealne miejsce wypoczynku dla osób poszukujących odrobiny ciszy i spokoju. Bliskość gór Strandzha przyczynia się do rozwoju turystyki w regionie- ekologicznym i górzystym. Turyści mają do dyspozycji liczne oznakowane trasy poprowadzone przez Park Natury Strandzha. Wzdłuż nich można dowiedzieć się więcej na temat historii, gatunków roślin i zwierząt występujących w regionie. Rzeki w okolicy Carewo to natomiast raj dla miłośników wędkarstw- są one bowiem pełne ryb.
Kolejnym atutem Carewa jest bogaty harmonogram imprez kulturalnych. W sierpniu odbywa się tu Tydzień Morza, Międzynarodowego Festiwalu Miodu, międzynarodowe i krajowe festiwale folklorystyczne. Nowoczesne kompleksy apartamentowe przypominające kompleksy Słonecznego Pisaku czy choćby kompleks Privilege Fort Beach w Elenite, szereg hoteli, pensjonatów i kempingów na terenie kurortu oferuje zakwaterowanie dla różnorodnych gustów i portfeli, a w okolicznych restauracjach, barach i kawiarniach można rozkoszować się owocami morza i danami tradycyjnej kuchni bułgarskiej.