Austria to w przeważającej części kraj alpejski. Jedynie na północnym wschodzie i na wschodzie rozciąga się niewielka nizina. Najwyższy szczyt kraju to Grossglockner (3798 m), a najbardziej wysunięty na wschód Schneeberg (2076 m) jest oddalony zaledwie o 30 kilometrów od wiedeńskiej katedry św. Szczepana.
Salzburg to stolica niezwykle popularnego regionu turystycznego- Ziemi Salzburskiej, znanej z najlepszych kurortów narciarskich. Zarówno atrakcje letnie, jak i zimowe prezentują liczne informacje o Zell am See i Kaprun. Salzburg rozsławił na cały świat Mozart.. Dom, w którym urodził się kompozytor, stoi przy Getreidegasse, a słodkie kulki z podobizną Mozarta można kupić w każdej cukierni. Zamki i góry dopełniają obrazu miasta: na górze Monchberg, do której przytula się historyczne stare miasto (od 1997 roku na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO), wznosi się twierdza Hohensalzburg; na górze Kapuzinerberg mieści się także klasztor. Od niedawna na stromym zboczu Kapuzinerberg można spotkać kolorowo ubrane postacie sportowców, którzy testują swoją siłę i odwagę na pierwszej wschodnio-alpejskiej miejskiej ścieżce wspinaczkowej, która nosi nazwę City-Wall-Klettersteig. Infrastruktura narciarska Zell am See, jak i całego Salburgerland przyciąga w sezonie miliony turystów, którzy chętnie odwiedzają także stolicę regionu.
Kolejnym, niezwykle popularnym punktem austriackich Alp jest Hoher Dachstein (2995 m). Należy do najwyższych szczytów Północnych Alp Wapiennych. Jego potężna ściana południowa, która wznosi się nad zielonym Ramsau i po raz pierwszy została zdobyta w 1909 roku, jest „czysto alpejska” w całym tego słowa znaczeniu; północne zbocze jest silnie zlodowaciałe. Po lodzie szli pierwsi alpiniści, między nimi także arcyksiążę Karol, który zapisał się w historii jako pogromca Napoleona w bitwie pod Aspern (1809). Na Dachsteinie poniósł jednak klęskę. Lepiej poszło prawie dwadzieścia lat później (1832) Peterowi Gappmayerowi — dotarł na szczyt prawie trzytysięcznika zachodnią granią. Typowe dla masywu Dachstein są rozległe tereny krasowe; jeszcze bardziej wyróżnia się pod tym względem krajobraz sąsiednich Gór Martwych (Totes Gebirge) — kamienista, nieprzyjazna dla życia pustynia.
Natomiast drewno i rudy żelaza przez stulecia stanowiły gospodarczą podstawę północno-alpejskiego regionu – Doliny Anizy i Alp Eisenerckich, który dosyć późno został odkryty przez turystów. Obecnie są tu dwa austriackie parki narodowe, Alpy Wapienne (Kalkalpen) i Gesause. Anizą i jej dopływami spławiano dawniej drewno do tartaków; na górze Erzberg do dziś wydobywa się surowiec dla hut żelaza w Leoben i Styrii, przez co rokrocznie „styryjski bochenek” zmniejsza się o kilka metrów. Ciekawy jest łańcuch górski Gesause, zawdzięczający nazwę „huczącej” Anizie. Jest on mekką wiedeńskich alpinistów, którzy organizują tu liczne trudne wyprawy wokół szczytu Hochtor (2365 m), jak również dalej na wschód na zbocza góry Hochschwab (2272 m).
Wysokie Taury stanowią serce Alp Wschodnich, chociaż to nie tu znajdują się najwyższe szczyty — jest za to ten najsławniejszy, Grossglockner (3798 m). Dawno temu urósł do rangi gwiazdy; prawie każdy chce się na niego wspiąć. Efektem w letnie słoneczne dni jest ruch jak na skrzyżowaniu i kłębowisko lin i ludzi w szczelinie między Klein- i Groccglocknerem. Eszcze większy ruch panuje na szczycie Franz-Josefs-Hohe, na końcu górskiej drogi do Grossglocknera nad lodowcem Pasterze, skąd tysiące ludzi podziwiają słynny widok na czoło lodowca. Od 1992 roku duża część Wysokich Taurów leży w obrębie Parku Narodowego Wysokie Taury. Dzięki temu zostały uratowane wspaniałe wodospady Umbal w dolinie Virgen. Pobliski teren narciarski Grossarltal, znany także jako „dolina alpejskich pastwisk”, stanowi główną atrakcję dla urlopowiczów.