Skip to content
Menu
Blog turystyczny NeoTravel
  • Najciekawsze miejsca świata
  • Rezerwacja hoteli online – porady
  • OSK Ekspert
Blog turystyczny NeoTravel

Początki turystyki w Zakopanem

Napisano dnia 28 marca 201328 marca 2013

Zakopane jest jedną z najpopularniejszych miejscowości turystycznych w Polsce. Rozpoczęta w XIX wieku „moda na Zakopane” jest nadal aktualna. Zimowa stolica Polski swą popularność zawdzięcza wielu atrakcjom, jakie oferuje gościom. Zimą są to liczne wyciągi i doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa. Latem wspinaczki po szlakach Tatr Wysokich, ale też łatwe, dostępne dla każdego ścieżki w dolinach lub trasy prowadzące po grzbietach otaczających Zakopane. Miasto przyciąga niepowtarzalnym klimatem: ludową kulturą górali, urokiem knajpek, koncertów i malowniczymi widokami Tatr.

W pierwszych latach XIX wieku na terenie tzw. Kuźnic, w pobliżu rozwijającej się hamerni, jej właściciele, rodzina Homolacsów, postawili dwór i karczmę, w której urządzono pokoje gościnne dla przybywających w te okolice podróżników. Dość szybko zaczęto dostrzegać wady mrocznej, wilgotnej Doliny Bystrej, w której dzień i noc huczały młoty kuźnickie i dymiły piece. Co odważniejsi turyści zaczęli wówczas zatrzymywać się w prymitywnej góralskiej chałupie w niewielkim Zakopanem, otwierając tym samym nową kartę zakopiańskich dziejów.

Zanim pojawiło się na mapie Polski Zakopane, w Tatry przybywali naukowcy, których badania ograniczały się jednak zazwyczaj do penetracji południowych stoków gór. Dopiero wiek XIX przyniósł wzmożone zainteresowanie północną stroną Tatr, a zwiedzanie Morskiego Oka czy przepiękna Dolina Kościeliskiej na stałe weszło do programu wycieczek. Nocowano w gospodach i karczmach, leśniczówkach, a nieco wyżej w górach, turyści znajdowali schronienie w pasterskich szałasach lub przy dobrej pogodzie spano pod gołym niebem. W 1845 roku, staraniem ówczesnej dziedziczki, Klementyny Homolacsowej, erygowano we wsi parafię, wzniesiono kościół, a przybyły tu proboszcz zaczął namawiać okolicznych mieszkańców do wynajmowania izb turystom. W plebanii zorganizował coś, co dziś nazywamy punktem informacji turystycznej i pośrednictwem wynajmu prywatnych kwater.

Z czasem, wskutek napływu turystów, górale zaczęli budować osobne pomieszczenia z przeznaczeniem na wynajem pokoi. Powstał pierwszy hotel, pierwsze domki letniskowe należące do przybyszy z nizin, a w 1898 roku dociągnięto tu linię kolejową z Chabówki. Zakopane zyskało także miano uzdrowiska, głównie za sprawą Tytusa Chałubińskiego. Leczono tu gruźlicę, choroby reumatyczne, układu krążenia, anemię i nerwice. Obecnie wskutek dużego zanieczyszczenia powietrza Zakopane niemal całkowicie utraciło funkcję uzdrowiska.

Dzisiejsze Zakopane to tętniące życiem miasto, które wraz z okolicznymi miejscowościami i licznymi atrakcjami (więcej informacji na ich temat można znaleźć na stronie apartamenty-chotarz.pl) stanowi prawdziwy górski kurort. Liczące 35 tysięcy mieszkańców miasto jest pełne restauracji, knajpek, ekskluzywnych butików, pomiędzy którymi swoje stragany z oscypkami stawiają gaździny.

1 myśl na “Początki turystyki w Zakopanem”

  1. ZakopanePortal.pl pisze:
    13 listopada 2013 o 3:19

    Zakopane warto odwiedzić. Pięknie jest w Zakopanem, a jeszcze piękniej jest w Tatrach. Każdy, kto przynajmniej raz odwiedził Zakopane, z pewnością zostawił w nich swoje serce.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

SZUKAJ

FACEBOOK

Kategorie

SZUKAJ

FACEBOOK

O blogu

Blog turystyczny Neotravel prezentuje najciekawsze regiony i zakątki świata, ciekawe kraje oraz oraz osobiste relacje osób, które odbyły dalekie podróże. Blog turystyczny Neotravel publikuje opisy wycieczek okiem podróżnika. Zapraszamy do wirtualnych podróży na łamach naszego bloga. Jeżeli pragniesz publikować relacje ze swoich podróży - wyrusz w świat i napisz o tym na łamach naszego bloga.

Kategorie

©2021 Blog turystyczny NeoTravel | Powered by SuperbThemes & WordPress