Orvieto jest uroczym miastem, położonym w południowo-wschodniej części regionu Umbria, blisko Lazio i brzegów jeziora Corbara. Miasto znajduje się na wzniesieniu otoczonym stromymi klifami w otoczeniu zielonych pól i dziesiątek winiarni urozmaicających okoliczny krajobraz. Orvieto słynie z doskonałej kuchni i wspaniałego „kruchego”, białego wina, dzięki czemu jest idealnym celem podróży dla miłośników obu tych rzeczy.
Korzenie powstania Orvieto sięgają prawie 3000 lat wstecz do czasów Etrusków, którzy jako pierwsi zasiedlili okoliczne ziemie i stworzyli pierwotne, doskonale prosperujące miasteczko handlowe o nazwie Velzna, wkrótce zrównane z ziemią przez wojska Cesarstwa Rzymskiego w 254 r.p.n.e. Miasto odbudowano, a niedługo po upadku Cesarstwa, zmieniono jego funkcję z handlowej w religijną. Chrześcijanie wprowadzili miasto w erę dobrobytu, wybudowali fortyfikacje obronne oraz dziesiątki dostojnych kościołów, pałaców i klasztorów z których większość możemy obecnie podziwiać. Na uwagę zasługuje zwłaszcza wspaniała gotycka Katedra Duomo, wybudowana ku pamięci cudu, który wystąpił podczas mszy w kościele w pobliskim Blosene.
Fasadę Katedry wypełniają mozaiki i rzeźby przedstawiające postacie i sceny Biblijne. Jednak dopiero po przekroczeniu drzwi Duomo mamy świadomość dlaczego to miejsce od setek lat jest podziwiane przez odwiedzających spędzających wczasy we Włoszech. Wnętrze kryje istny labirynt uliczek pełen ukrytych pałaców, kościołów, klasztorów i konwentów, wśród których lśnią Kościół Św. Andrzeja, Kościół Św. Dominika oraz Kościół Św. Juwenalisa. Zwiedzenie całości obiektów Katedry jest prawie niemożliwe, zwłaszcza gdy planujemy wizytę w kolejnym labiryncie jaskiń, wypełnionych galeriami i pokojami, który znajduje się w podziemiach Orvieto.
Tradycja wytwórstwa wina, sięgająca czasów średniowiecza, jest głęboko zakorzeniona w świadomości mieszkańców Orvieto. Początkowo w regionie wytwarzano jedynie słodkie, gęste wino deserowe, którym delektowali się Papieże wypoczywający nad brzegiem Jeziora Corbara. Obecnie miasto jest centrum przemysłu winiarskiego regionu Umbria, a prawie 70 procent produkcji białego trunku powstaje w jego granicach. Słodkie i gęste wina deserowe zostały zastąpione przez jasny, „kruchy” półwytrawny specjał o nutce świeżych owoców m.in melona czy jabłka i delikatnym, mineralnym zakończeniu. Idealnie nadaje się do potraw z owoców morza pochodzących np. z regionu Apulia. Podobnie jak większość włoskich win, również klasyczne Orvieto jest lekkie, odświeżające i łatwe w spożyciu w ciepłe, letnie dni.